Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

6 października 2024 r.
19:14

7 października 1954 r. gromada Adampol została miastem Świdnik (zdjęcia)

Autor: Zdjęcie autora KN
(fot. KN)

Miasto Świdnik świętuje jubileusz 70-lecia nadania praw miejskich. W niedzielę w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta gala, podczas której zostali odznaczeni medalem "Zasłużony dla Miasta Świdnika" byli burmistrzowie miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


- Zawsze wykorzystywaliśmy szanse i możliwości, byłem burmistrzem przez długi czas, ale - jak patrzę z perspektywy czasu - każda kadencja była inna - mówił Waldemar Jackson, były burmistrz Miasta Świdnik. I dodał: Był czas, kiedy zakład plajtował, 2500 ludzi szło na bruk, więc sukcesem wtedy było to, że latarnie świeciły i dzieci do szkoły chodziły, czyli że miasto przetrwało i zakład przetrwał. Późnie była budowa lotniska, budowa Avii, obiektów, ale w zasadzie cały czas myśleliśmy o drogach, szkołach, opiece społecznej i sprawach zwykłych ludzi. 90 proc. czasu nie poświęcaliśmy na spory polityczne, tylko na myślenie, jak tu zdobyć pieniądze dla miasta, żeby się ludziom lepiej tu żyło - podsumował.

Przez cały rok w Świdniku organizowane były różne wydarzenia, m.in.: koncerty, kiermasze, seanse filmowe i pokazy. Wielkie świętowanie mieszkańców było okazją do zapoznania się z historią miasta, a także integracją społeczności.

- Świdnik jest bardzo młodym miastem, które zdążyło przez siedemdziesiąt lat napisać swoją historię. Na początku powstała fabryka śmigłowców, a wokół niej miasto i społeczność. Miasto stworzone przez władze komunistyczne pozornie miało wszystko: rozwój gospodarczy, kulturę i sport, ale tak naprawdę czegoś tu brakowało. Brakowało tu wolności. Mieszkańcy tak żyć nie chcieli: lipiec 1980 roku, wielki zryw do zmian ustrojowych w naszym państwie. To słowo - wolność - charakteryzuje nasze miasto, a drugie słowo to - determinacja. Bez determinacji ludzi nie byłoby to możliwe - mówił Marcin Dmowski, burmistrz Miasta Świdnik.

Świdnik jest jest jednym z najmłodszych miast regionu, 7 października 1954 roku wydane zostało Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów "W sprawie zaliczenia niektórych gromad w poczet miast". W punkcie 3. tego rozporządzenia w poczet miast zaliczono gromadę Adampol, a nazwę miasta ustalono jako Świdnik. Razem ze Świdnikiem prawa miejskie zyskał Dęblin i Pionki. Świdnik musiał mądrze uczyć swoich praw, niekiedy przyciśnięty do muru stawiał opór, broniąc się, schodząc nawet do podziemia.

- PZL-Świdnik jest nadal nierozerwalną częścią miasta. Pracuje w nim blisko 4000 osób, większość z nich jest mieszkańcami Świdnika. Nie wyobrażam sobie PZL-Świdnik bez Miasta Świdnik - mówił Jacek Libucha, prezes PZL-Świdnik.

- Ze Świdnikiem jestem związany od 1959 roku. Tu znalazłem pracę, swój dom. Przez rok byłem burmistrzem. Tu mieszkam i tu dobrze się czuję - mówił Ryszard Sudoł, burmistrz Świdnika w 1998 roku.

 

Miasto Świdnik otrzymując prawa miasta liczyło 7 tys. mieszkańców, zaczęła działać w nim Miejska Rada Narodowa. Jej pierwszym przewodniczącym został Leon Nazaruk. W latach 1957-1961 funkcję tę pełnił Władysław Myk (późniejszy dyrektor świdnickiego Liceum Ogólnokształcącego), a następnie Juliusz Górka.

Organizatorami jubileuszu był Miejski Ośrodek Kultury i Miasto Świdnik. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium